INWENTARYZACJA
Wykonujemy inwentaryzację archiwów parafialnych oraz diecezjalnych. Gromadzimy informacje o miejscu przechowywania oraz o stanie zachowania dokumentów źródłowych.
Tworzymy KATALOG KSIĄG METRYKALNYCH wszystkich wyznań religijnych funkcjonujących na terenie Rzeczpospolitej w latach 1569-2021. Budujemy też Katalog Staropolskich Ksiąg Sądowych kancelarii sądów grodzkich i ziemskich działających od końca XIV do końca XVIII wieku.
DIGITALIZACJA
W porozumieniu z dysponentami, w oparciu o pracę naszych wolontariuszy i przy wykorzystaniu własnego sprzętu wykonujemy cyfrowe kopie materiałów źródłowych.
Fotografujemy zasoby archiwów parafialnych, archiwów diecezjalnych a także materiały będące w gestii instytucji państwowych oraz osób prywatnych w kraju oraz za granicą. By chronić cenne dokumenty źródłowe propagujemy korzystanie z cyfrowych kopii.
INDEKSACJA
W oparciu o zdigitalizowane źródła nasi wolontariusze wykonują indeksy nazwisk i nazw miejscowych.
Indeksacja to odczytywanie z dostarczonych zdjęć najważniejszych treści, ułatwiających poszukiwania genealogiczne. Indeksujący opracowują zapisy źródłowe pisane po polsku, rosyjsku oraz po łacinie a następnie przenoszą je do przygotowanego arkusza Excel.
PUBLIKACJA
Opracowane źródła są na bieżąco publikowane w internecie w wyszukiwarce baz danych GENPOD
Po zakończeniu pracy nad całością zachowanego materiału z danego źródła, dokonujemy weryfikacji i ewentualnych uzupełnień. W finale publikujemy wersję książkową opracowanych indeksów w układzie tabelarycznym poprzedzoną wstępem historycznym.
OCHRONA
Zbieramy fundusze na wstępne zabezpieczenie, ochronę i renowację najstarszych ksiąg metrykalnych, ich profesjonalne odgrzybianie oraz zakup specjalistycznych opakowań archiwistycznych.
Promujemy międzynarodowe standardy opisywania i przechowywania archiwaliów.
POPULARYZACJA
Planujemy zinwentaryzować, uporządkować a także opracować w formie indeksów nazwisk i nazw miejscowych a także opublikować w sieci stworzone przez Ignacego Kapicę odpisy najstarszych ksiąg sądowych – tzw. „Kapicjan”.