Projekt zakłada opracowanie bazy danych zawierającej dane oficerów służących w Wojsku Polskim Królestwa Kongresowego. Baza będzie sukcesywnie publikowana w wyszukiwarce GENPOD
Gromadzimy i katalogujemy poniższe informacje o oficerach:
nazwisko * imię * imiona * stopień wojskowy * przydział * imię ojca * data urodzenia * miejsce urodzenia * data śmierci * miejsce śmierci * uwagi
(…) „Armia Królestwa Kongresowego liczyła około 42 000 żołnierzy z których to 38 000 było w służbie czynnej. Wyróżnić można podział wojska na dwie grupy: jednostki gwardyjskie i jednostki liniowe. Gwardia składała się z: pułku grenadierów gwardii, pułku strzelców konnych gwardii, baterii pozycyjnej gwardii, połowy baterii konnej, batalionu saperów i połowy baterii pieszej rakietników. Wojsko liniowe natomiast składało się z: korpusu piechoty i kawalerii, brygady strzelców pieszych, oraz brygady artylerii pieszej. Warto dodać, iż jeden pułk piechoty składał się z dwóch batalionów oraz dwóch kompanii rezerwowych. Korpus kawalerii składał się z dywizji ułanów oraz takiej samej jednostki strzelców konnych. Dywizja kawalerii składała się z dwóch brygad po dwa pułki i baterii artylerii konnej. Jeden pułk kawalerii złożony był z czterech szwadronów. Oprócz piechoty i kawalerii na służbie w armii tzw. kongresówki były także wojska pociągowe. Wojska liniowe posiadały trzy bataliony taborów, gwardia natomiast dwie kompanie. Odrębną część stanowiło też swoiste zaplecze złożone z dwóch kompanii artylerii garnizonowej, kompanii rzemieślniczej, która zajmowała się naprawą dział, trzech batalionów weteranów służących jako straż więzienna i żandarmerii złożonej z dwóch szwadronów”. (…)
(…) „Kadra oficerska Królestwa Kongresowego łatwo daje się podzielić na część „starszą” i „młodszą”. Starzy oficerowie służyli jeszcze u boku Napoleona, ich wiedza wojskowa i doświadczenie było bezcenne, co dowieść można na podstawie taktyki i możliwości operowania formacjami w polu. Kadra młodsza, a więc wychowankowie szkół wojskowych Królestwa Polskiego, nie była doświadczona w żaden sposób wojną na szczeblu dowódczym”. (…)
(…) „Oficerowie szkoleni byli w szkołach wojskowych. Konstantemu zależało na nowej, świeżej kadrze toteż powołano szkoły podchorążych, których jakość kształcenia odstawała jednak od zakładanej. Nie oznaczało to jednak, iż w Królestwie nie prowadzono zajęć dla przyszłych oficerów o dużej wartości dydaktycznej. Istniały bowiem ośrodki takie jak Szkoła Aplikacyjna Wojskowa w Warszawie czy Korpus Kadetów w Kaliszu”.
źr. J. Sikorski, „Jak walczyli Polacy”, Warszawa 1953
Jeśli masz informacje mogące poprawić lub uzupełnić brakujące dane – napisz do nas KONTAKT