Naszym celem jest zgromadzenie oraz prezentacja w jednym miejscu informacji o miejscu przechowywania (czasami mocno rozproszonych) roczników ksiąg metrykalnych oraz akt stanu cywilnego wytworzonych przez kancelarie parafialne wyznań religijnych funkcjonujących na terenie Rzeczpospolitej w latach 1569-2019.
Celem priorytetowym jest inwentaryzacja ksiąg metrykalnych (urodzeń, ślubów, zgonów, zapowiedzi oraz alegat) pozostających w zasobach archiwów parafialnych, instytucjonalnych archiwów kościelnych, archiwów zagranicznych oraz tzw. innych (biblioteki, muzea, zbiory prywatne). Powyższe dane będą sukcesywnie uzupełniane o zasoby będące w gestii sieci polskich archiwów państwowych.

Struktura Katalogu została podzielona na kilka odrębnych części (przedziały historyczne)
R1– parafie funkcjonujące do końca I RP (1569-1795) – stan na 1772 rok
R0-parafie funkcjonujące pod zaborami (1795-1918) – stan na 1914 rok
R2– parafie funkcjonujące do końca II RP (1918-1945) – stan na 1939 rok
R3– parafie funkcjonujące współcześnie III RP (1945-2019) – stan na 2020 rok
Każda z inwentaryzowanych w katalogu parafii została równolegle przypisana zarówno do struktury administracji państwowej (województwa, powiaty) jak i do struktury administracji kościelnej (diecezje, dekanaty) właściwej dla każdego okresu historycznego.
Aplikacja została wyposażona w funkcjonalną wyszukiwarkę nazw miejscowości w których jest lub była parafia. Każda parafia oprócz wezwania, wyznania, danych adresowych, roku i wieku powstania, posiada określoną lokalizację GPS, pozwalającą na umiejscowienie jej na współczesnej mapie.

W ramach katalogu będziemy też gromadzić i publikować informacje o stopniu (opracowania) zasobów metrykalnych poszczególnych parafii wraz z podaniem aktywnych adresów do opracowujących je projektów indeksacyjnych. Planujemy też linkowanie do internetowych zasobów metrykalnych.
Zdajemy sobie sprawę, że nasz Katalog Ksiąg Metrykalnych to przedsięwzięcie na olbrzymią skalę wymagające pracy i zaangażowania wielu tworzących go osób. Liczymy na pomoc między innymi regionalistów, genealogów, historyków oraz archiwistów mających wiedzę o katalogowanych księgach. KONTAKT
Z założenia promujemy aktywnych użytkowników projektu – tzw. opiekunów parafii samodzielnie budujących bazę katalogu. W zamian za aktywność otrzymują oni dostęp do rozszerzonej funkcjonalności katalogu.
– dostęp podstawowy / rejestracja / (podsumowanie)
– dostęp rozszerzony / rejestracja + aktywne konto opiekuna parafii / (podsumowanie + roczniki + indeksy + źródła + obiekty + newsletter)
UWAGA. Niniejszy katalog (podobnie jak nasze pozostałe projekty) nie ma charakteru naukowego ani komercyjnego. Projekt jest działaniem oddolnym, nie jest finansowany z żadnych subwencji czy dotacji – jego rozwój jest uzależniony od stopnia zaangażowania jego uczestników oraz od ewentualnych darowizn.





